مقالات و بلاگ

لوگو چیست

لوگو چیست و چه نقشی در استراتژی‌های بازاریابی دارد؟

پرسش لوگو چیست برای چه کسانی مهم است و چه دغدغه‌‌هایی دارند؟
لوگو، نشان‌واژه یا آرمی است که در فرآیند بازاریابی و برندینگ هر کسب‌و‌کار موثر است و برای نمایش چهره‌ی برند در پلتفرم‌های مختلف طراحی می‌شود. لوگو را افراد و سازمان‌هایی سفارش می‌دهند که می‌خواهند هویت بصری قوی و معناداری برای برند خود ایجاد کنند. کمی با مخاطبین این دغدغه آشنا شویم تا درک چیستی لوگو آسانتر شود.

چه کسانی به تعریف لوگو چیست، اهمیت می‌دهند؟

پرسش لوگو چیست، دغدغه ۴ گروه از افراد است:

لوگو برای کسب و کارها

1.صاحبان کسب‌وکار و استارت‌آپ‌ها:
لوگو بخشی مهم از هویت برند است. بنابراین کارفرمایان و کارآفرینانان نیاز دارند برای معرفی برند خود به بازار از آن استفاده کنند و در ذهن مخاطبان ثبت شوند و از خطاهای رایج در طراحی لوگو آگاه باشند.
2. طراحان گرافیک و آژانس‌های تبلیغاتی:
طراحان گرافیک در ابتدای یادگیری اصول طراحی باید بدانند لوگو چیست و چگونه تصویری زیبا و گیرا خلق کنند که اثرگذار و ماندنی باشد. از طرفی ارتباط برند با کاربرانش را تقویت کند.
3. بازاریابان:
لوگو در پیام‌های بازاریابی به شخصی‌سازی پیام‌ها کمک می‌کند. به همین دلیل در استراتژی‌های مارکتینگ به همسویی و هماهنگی بین آرم، پیام‌های متنی و تلاش‌های بازاریابی توجه می‌شود.
4. مصرف‌کنندگان:
نشان‌واره‌ی انتخابی هر برند بیانگر تمایلات و ارزش‌های آن است. با لوگو مصرف‌کنندگان از ارزش و نگرش برند آگاه می‌شوند. این آگاهی به اعتماد‌سازی بین مخاطبان و کسب‌و‌کار کمک می‌کند. مخاطبان برندی در حوزه ی درمان و پوست و مو برای اعتماد به بیزنس به جزئیات زیادی توجه دارند از جمله به طراحی لوگو کلینیک زیبایی و عناصر بصری دیگر توج ویژه دارند.

چرا بیزنس لوگو می‌خواهد؟
برای آشنایی بیشتر با مفهوم و تعریف آرم از نتایجی بهینه می‌گوییم که با وجود لوگو خواهید داشت. در مقاله موشن لوگو چیست هم می‌توانید با رویکرد مدرن طراحی لوگو در برندینگ آشنا شوید.

درک چیستی لوگو چه اهمیتی دارد؟

در برخورد اول اثرگذار هستید

  • بیشتر اوقات لوگو اولین تصویریست که افراد از یک برند می‌بینند. کیفیت طراحی لوگو و مهارت کسب‌و‌کار در آن تصویر نمایان است.
  •  با لوگو هویت بصری متولد و مقتدر می‌شود
  • لوگو نقشی مهم در ایجاد و حفظ هویت بصری برند دارد و سبب قوام ارتباط احساسی با مخاطب می‌شود.

 ممتاز ساختن برند

  • لوگو تصویر شناسنامه‌ی برند است و آن را از سایر رقبا متمایز می‌کند. همچنین نمادی برای شناساندن برند به مخاطبان است.
  • لوگو در تمام تلاش‌ها و پیام‌های بیزنس جای دارد و تصویری از چشم‌انداز برند است. بنابراین لازم است بدانیم یک لوگوی خوب چه ویژگی‌هایی دارد تا از طراح لوگو درخواست شفافی بکنیم و آرم شرکت بتواند تمایلات ما را نشان دهد.

همانطور که تا اینجا حتمن متوجه شدید، طراحی لوگو شرکتی نه تنها نیازمند دانش فنی در زمینه طراحی گرافیک است، بلکه باید با درک عمیقی از برندینگ و روانشناسی رنگ‌ها و فرم‌ها همراه باشد.

در واقع لوگوها را می‌توان بر اساس طراحی و هدفشان به چندین دسته اصلی تقسیم کرد. ممکن است هدف جلب توجه مخاطبی عام اما مشکل‌پسند و دقیق مانند سالن‌های زیبایی باشد. و طراحی لوگو آرایشگاه زنانه با طراحی لوگو کلینیک زیبایی یکسان نیست.

در اینجا به صورت خلاصه انواع مختلف لوگوها آورده شده است:

 انواع لوگو و کاربردهای آنها

لوگوتایپ (Logotype یا Wordmark):
این نوع لوگو از نام کامل برند به عنوان اصلی‌ترین عنصر استفاده می‌کند، مانند Google یا Coca-Cola. اغلب بر تایپوگرافی خاصی تکیه دارد تا آسان شناخته شود و در خاطر بماند.

لترمارک (Lettermark یا Monogram):
لوگوهایی که از حروف اختصاری نام برند تشکیل شده‌اند، مانند IBM یا HBO. این لوگوها برای نام‌های طولانی مناسب هستند و به ساده‌ و فشرده‌سازی آن‌ها کمک می‌کنند.

پیکتوگرام (Pictorial Marks یا Logo Symbols):
این نوع لوگو از آیکون یا نمادی استفاده می‌کند که نمایانگر برند است، مانند سیب گاز‌ زده‌ی Apple. این لوگوها آنقدر گویا و قابل‌شناسایی هستند که به تنهایی هم می‌توان آنها را به کار برد. مانند کسانی که مشتاقند سفارش لوگو مینیمال بدهند تا راحت‌تر در اذهان بمانند

انواع لوگو و کاربردهایش

امبلم (Emblem):
لوگوهایی که نام تجاری و نماد را در داخل یک طرح بسته قرار می‌دهند، مانند لوگوی Starbucks یا BMW. این لوگوها ظاهری کلاسیک داشته و اغلب در مؤسسات سنتی یا محصولات لوکس استفاده می‌شوند.

موجودیت (Mascot):
لوگوهایی که شامل یک شخصیت انیمیشنی یا نمادین هستند، مانند کلونل ساندرز در KFC یا Tony the Tiger برای Frosted Flakes. این لوگوها معمولاً با یک عنصر خوش‌مزه و دوستانه همراه هستند. به کار بردن این لوگوها در هنگام ساخت سفارش استاپ موشن بر جذابیت خروجی می ‌افزاید.

کمبینیشن مارک (Combination Mark):
ترکیبی از نوشتار و نماد/آیکون که می‌تواند با هم یا جداگانه استفاده شود، مانند لوگوی Burger King یا Lacoste. این نوع لوگو برای انعطاف‌پذیری در برندینگ مفید هستند.

هر نوع لوگویی ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارد و انتخاب نوع لوگو بستگی به پیام، ارزش‌ها و جامعه‌ی هدف برند دارد. بنابراین گاهی به سفارش لوگو موشن نیاز است تا یک لوگوی جذاب و بصری داشته باشید و از آن به عنوان یک ابزار استراتژیک برای ساخت هویت بصری برند و ایجاد ارتباطات مؤثر با مخاطبین استفده کنید.
تمایز لوگوها به اهداف کسب‌و‌کار و چیستی آن مرتبط است و در تمام رخدادهای بیزنسی و تعاملی حضوری موثر دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
اسکرول به بالا