مقالات و بلاگ

منظور از گرافیک چیست؟

گرافیک به فرآیند انتقال پیام در سطح گفته می‌شود.
در این تعریف چند مفهوم نیاز به تشریح دارد.ابتدا از فرآیند آغاز می‌کنیم.فرآیند در لغت نامه معین اینگونه معنی شده است:
مجموعه عملیات و مراحل لازم برای رسیدن به یک هدف مشخص.
از این تعریف می‌توان دریافت که فرآیند سازی یا Process کاملاً به صورت آگاهانه انجام می شود.چنانکه از ریشه کلمه برمی‌آید از دو کلمه (فر+آیند) مشتق شده است.فَر در اساطیر ایرانی به معنای اعطای درجه ای والا از کمال است.آیند نیز در این جا به معنای عنایت کردن می‌تواند.معنی دهد. پس زمانی که صحبت از فرایند به میان می‌آید به این معناست که به چیزی خام موهبتی پر کمالات اعطا گردد. اما فرآیند انتقال پیام به چه معناست؟ پیام به مجموعه‌ای از کدها گفته می‌شود که بین یک منبع پیام دهنده و یک مقصد پیام گیرنده منتقل می‌شود و به شرط قرابت معنایی کدگشایی در مقصد انجام می گردد. برای هر انتقالی یک مبدا نیاز است و یک مقصد.که در اینجا با نام های پیام دهنده و پیام گیرنده معرفی می‌شود.
اما کد ها چگونه به وجود می آیند؟ در پاسخ باید گفت که این کد ها نیستند که به خودی خود به وجود می آیند بلکه برای مقصد دیزاین می گردند تا معنای دلخواه پیام دهنده در ذهن پیام گیرنده متبادر گردد. برای توضیح ساده تر، این پیامی است که در ذهن شما نقش بسته است:من تشنه هستم! شما این حس عطش را در قالب کلماتی از زبان فارسی به زبان می‌آورید. مادر شما می داند کلمه من که از زبان شما خارج شده است ضمیری است که فرزندش با آن خود را خطاب قرار می دهد. تشنگی به حسی گفته می شود که ناشی از کمبود آب در بدن انسان ایجاد می گردد. سابقه تاریخی مادر احساس تشنگی را ناشی از مواجهه شخصی با این حس درک می‌نماید. به این ترتیب است که کد هایی که شما ارسال نموده اید در ذهن مادر کد‌گشایی می شود و به هدفی که همانا نوشیدن جرعه‌ای آب است نائل خواهید شد.
حال این مثال در قالب زبان که اصلی ترین رکن اندیشه عقلانی یا فلسفه است، بیان شد. این کدگشایی ها ممکن است صرفاً کلامی نباشد و در قالب تصاویر بیان گردد. مثلاً در تصویر زیر مقصود پیام‌دهنده انتقال حس رعب و وحشت بوده است. اگر این جمله (اون شنید؟) به صورت عادی کتابت شود، شاید یک پرسش ساده به نظر آید. اما زمانی که با خطوط تند و تیز دیزاین می شود می‌تواند نشان‌دهنده حس ترس و استرس باشد.
درباره تعریف گرافیک گفته شد فرآیند انتقال پیام در سطح. زمانی که این فرآیند که توضیح داده شد در یک سطح مثل کاغذ،دیوار،کامپیوتر یا هر جای دیگری نمایش داده شود گرافیک نامیده می شود. در ایجاد هویت بصری با انواع لوگو نیز انتقال احساس با خطوط و تصاویر انجام می‌شود.

اون شنید؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
اسکرول به بالا