مقالات و بلاگ

پرسونال برندینگ چیست

پرسونال برندینگ چیست؟

پرسونال برندینگ یا برندسازی شخصی فرآیندی برای تعریف و ترویج هویت و شخصیت فردی در بستر اجتماع است. برند شخصی همان نقطه‌ی اوجیست که شما با تجربیات، مهارت‌ها و ارزش‌هایتان از سایرین متمایز می‌شوید. برای مثال نگرش و ارزش‌های یک مدرس دوره‌های آنلاین برنامه‌نویسی با طرح درس و سرفصل‌های آموزشی مشخص است. ترکیب و مجموع مفاهیمی که با دیگران به اشتراک می‌گذارد نمایانگر تصویر برند اوست و هویت بصری مدرس را شکل می‌دهد.

اهمیت پرسونال برندینگ در دنیای امروز

بیشتر ما از اثرگذاری برخورد نخست آگاهیم. برای افزایش اثرگذاری حتی در همان نگاه اول به سراغ آموزش‌هایی برای زبان بدن و پوشش حرفه‌ای می‌رویم و با عنوان‌کردن مدارک معتبر تلاش می‌کنیم موجه و دارای اعتبار بیشتر به نظر آییم. اما سطح ارتباطات در سال‌های اخیر متفاوت شده است. تلاش‌های ما برای شهرت و کسب اعتبار و اعتماد دیگران هم باید همسو با این تغییرات باشد.

اهمیت پرسونال برندینگ

با ظهور وبلاگ‌ها، فیسبوک و توییتر، هر کسی می‌تواند شناخته شود. حتی به صورت همزمان با مشتریان، همکاران و دوستان خود ارتباط بگیرد و روابط جهانی بسازد. حالا برای خلق تصویری ماندگار و موثر باید برند شخصی قدرتمندی داشته باشید حتی برای حضور در همان ملاقات حضوری نخست. شاید شما مانند زومیت یا علی‌بابا برند نباشید، اما اینکه چه کسی هستید و چگونه خود را نشان می‌دهید، برای موفقیت شما بسیار مهم است. برندهای شخصی ما هر روز در معرض دید همه در اینترنت قرار دارند. آیا بهترین چهره خود را نشان می‌دهید؟ شاید وقت آن رسیده باشد که به برندینگ شخصی جدی‌تر بنگریم.

زیرا اگر خودتان را برند نکنید، دیگران این کار را برای شما انجام می‌دهند و نتیجه ممکن است به نفع شما نباشد. برندینگ شخصی شما را در حوزه‌تان به‌روز نگه می‌دارد، درها را برای شما باز می‌کند و تاثیری ماندگار بر مشتریان فعلی و احتمالی می‌گذارد. با تقویت و رشد برند شخصی خود می‌توانید تا حدودی بر نحوه دیده‌شدن خود کنترل داشته باشید. نکته مهم اینکه برندسازی شخصی با برندینگ سازمانی گره خورده و بهترین شرکت‌های تبلیغاتی با رویکردی تازه فعالیت خود را پیش می‌ برند. آنها بخشی از کارمندان را به ساخت برند شخصی تشویق می‌کنند و از این طریق برندشان را بیشتر می‌شناسانند.

برندینگ شخصی چیست؟

با برندینگ شخصی فرصت‌های متفاوت و متنوعی برای معرفی خود در محیط کاری داریم. در حالی که عناصر شخصیتی را که ما را به عنوان فردی منحصر به فرد می‌سازد، نیز در بر می‌گیرد. دون راسموسن، رئیس شرکت Pathfinder Writing and Career Services می‌گوید: «برندینگ شخصی تصویر و تعریفیست که ما از خود و شخصیتمان در محیط کار ارائه می‌کنیم.»

چگونه برند شخصی بسازیم؟

چگونه برند شخصی بسازیم؟

  • تعریف برند خود در یک واژه

اگر بخواهید خودتان را با یک واژه یا صف توصیف کنید، آن واژه چیست؟

کمی برای شناخت خودتان زمان بگذارید و تعریفی دقیق و گویا از خودتان داشته باشید. تعیین کنید چه کسی هستید و برند شما چیست. واژگان و صفاتی را پیدا کنید که شخصیت و چشم‌انداز شما را توصیف می‌کنند. صفاتی مانند خلاق، منعطف، دوراندیش.

هدف شما از پرسونال برندینگ می‌تواند جلب توجه رسانه‌ها، مشتریان جدید یا ساختن کسب‌و‌کار باشد. برای دستیابی به اهداف مذکور باید بر تخصص و مهارت‌هایتان تمرکز کنید. حتی هنگام درخواست لوگو به صفاتی توجه کنید که معرف شخصیت برند شما هستند.

هویت بصری در پرسونال برندینگ

  • در فضای آنلاین فعال باشید

می‌دانیم بسیاری از دوستان، همکاران و مشتریان احتمالی برای یافتن ما به سراغ جستجو در وب می‌روند بنابراین مطمئن شوید محتواهایی که در سطح وب منتشر می‌کنید همان محتواهایی هستند که دوست دارید با جستجوی نام شما سایرین بدانند. می‌توانید یک وب‌سایت یا وبلاگ با نام خودتان ایجاد کنید. با افزودن عکس، بیوگرافی، ایمیل و لینک‌های شبکه‌های اجتماعی، افراد می‌توانند به راحتی با شما در ارتباط باشند.

برای این منظور برای خودتان درخواست لوگو حرفه‌ای بدهید. اگر محصول یا خدمات آموزشی و مشاوره‌ای دارید، نمونه طراحی بنر در سایت به مشتریان کمک می‌کند با شما و تخصص‌تان بهتر آشنا شوند و احساس بهتری بگیرند.

افزایش آگاهی از برند شخصی

  • افزایش آگاهی از برند از طریق شبکه‌سازی:

با حرفه‌ای‌های دیگر در صنعت خود از طریق شبکه‌های اجتماعی ارتباط برقرار کنید و در وبلاگ‌های آنها نظر بدهید. شبکه‌سازی یکی از بهترین روش‌ها برای شناخته شدن در صنعت است.

۳ اصل برندینگ برای ساخت برند شخصی

شفافیت، ثبات و پایداری. در بیان خود شفاف باشید و مهارت‌هایتان را بزرگ‌نمایی نکنید. برند خود را در تمام ارتباطات حفظ کنید و در زمینه‌ای که می‌خواهید در آن شناخته شوید، فعال باشید.

برای شفافیت بیشتر به فکر عکاسی از محصول باشید و تصاویر واقعی و باکیفیت از آنها نمایش دهید.

روشهای تقویت پرسونال برندینگ

تقویت پرسونال برندینگ با بازخورد

از کسانی که شما را به خوبی می‌شناسند در محل کار، خانه و هر جای دیگری بازخورد بگیرید. بازخورد دیگران درباره شما نشان‌دهنده موفقیت برندینگ شماست. شرکت‌هایی که خدمات طراحی گرافیک ارائه می‌دهند می‌توانند در فرآیند ساخت تیزر تبلیغاتی و دریافت بازخوردهای بیشتر به شما کمک کنند.

امروزه فقط برندینگ سازمانی مانند حضور در همایش و بازاریابی نمایشگاهی کافی نیست. دنیا می‌خواهد بداند شما به عنوان یک حرفه‌ای در یک شرکت چه حرفی برای گفتن دارید. تلاش‌هایی که برای کشف برند و هویت بصری خود انجام می‌دهید، می‌تواند به شما سود زیادی برساند. پیام برندتان را  هنگام هر تلاش بازاریابی از جمله طراحی کاتالوگ منعکس کنید و نشان دهید همکاری با شما چگونه است و چطور می‌توانید تغییر ایجاد کنید. کاملا مشخص است که برای ایجاد و توزیع محتواهای ارزشمند و آموزشی به خدمات گرافیک و تبلیغات نیاز دارید تا مخاطبان هدف خود را جذب کنید و به عنوان یک منبع معتبر و متخصص در حوزه خود شناخته شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
اسکرول به بالا